
Trumpova „Záhrada hrdinov“ bude financovaná zo zrušených grantov
1. 5. 2025Zprávy
Popri tom, ako sa Spojené štáty pripravujú na oslavu 250. výročia svojho založenia v roku 2026, vzniká jeden z najambicióznejších, no predovšetkým najkontroverznejších umeleckých projektov posledných rokov.
Národná nadácia pre humanitné vedy (NEH) oznámila nový grantový program vo výške 34 miliónov dolárov na návrhy a realizácie sôch pre plánovanú Národnú záhradu amerických hrdinov, ktorej vznik plánuje prezident Donald Trump.
Záhrada, po prvýkrát navrhnutá v roku 2020 a oficiálne potvrdená vtedajším Výkonným nariadením 13978, má obsahovať 250 sôch historických osobností, ktoré prispeli k formovaniu kultúrneho, vedeckého, ekonomického a politického dedičstva Spojených štátov. Pôjde napríklad o sochy Georgea Washingtona, Muhammada Aliho, Susan B. Anthony a Whitney Houston v životnej veľkosti. Zoznam osobností je eklektický a podľa New York Times je zaň zodpovedný Vince Haley, predseda Prezidentskej rady pre domácu politiku. Miesto záhrady ešte nie je určené, no jej cieľ je jasný: vytvoriť „monumentálny verejný priestor na oslavu amerických hrdinov.“
Donald Trump ešte počas svojho prvého prezidentského mandátu vyjadril zámer, aby záhrada „odrážala ohromujúcu nádheru a nadčasovú jedinečnosť“ Spojených štátov.
Guvernér Južnej Dakoty Larry Rhoden vyzval Donalda Trumpa, aby vybudoval Národnú záhradu amerických hrdinov v lokalite Black Hills v tomto štáte, pričom uviedol: „máme dostupný pozemok s výhľadom na Mount Rushmore, ktorý by bol ideálny pre tento fantastický projekt“.
Americkí umelci a umelkyne môžu do 1. júla 2025 predkladať svoje návrhy, pričom každý projekt môže získať grant až do výšky 200 000 dolárov. Povolené sú len tradičné materiály ako mramor, žula, bronz, meď alebo mosadz. V súlade s nariadením prezidenta musia sochy predstavovať „realistické“ zobrazenia osobností a modernistické či abstraktné tendencie sú zakázané.
Financovanie projektu už v tejto fáze vyvolalo vlnu kritiky. Trumpova administratíva náhle zrušila granty NEH pridelené počas Bidenovej vlády na vedecké a kultúrne projekty, čo ovplyvnilo financovanie vo výške 65 miliónov dolárov v 56 štátoch a jurisdikciách USA, a presmerovala zdroje na nové priority prezidenta Trumpa, vrátane Záhrady amerických hrdinov. Medzi zasiahnutými bola napríklad historička Dr. Say Burgin z Dickinson College, ktorej bol zrušený grant vo výške 60 000 dolárov na výskum represií voči hnutiu Black Power.
„Cítim osobnú a hlbokú ľútosť,“ povedala pre ARTnews. „Bol to najprestížnejší projekt mojej doterajšej akademickej kariéry.“ Zároveň kritizovala koncept záhrady: „Sochy nie sú druhom histórie, ktorý potrebujeme.“ Navrhla, že oveľa zmysluplnejšie by bolo podporiť živé formy umenia, ako napríklad prácu umelca Amosa Kennedyho Jr., ktorý by mohol prerozprávať čiernu históriu Detroitu.
Pre mnohých kritikov a kritičky záhrada symbolizuje nostalgické a selektívne poňatie americkej identity, zahladzuje konflikty minulosti a namiesto komplexnosti ponúka zidealizovaný mýtus. Projekt sa tak stáva ďalším bojiskom kultúrnej vojny, financovaným na úkor vedy a živej kultúry.
Foto: John Miller, Conner Baker, Unsplash
Štefánia Ďuricová | Doktorandka na University of St Andrews, kde sa zaoberá témou nacionalizmu ako konštruktu, ktorý bol mnohokrát podporovaný elitami a propagovaný umelcami. Okrem toho sa venuje kurátorstvu a reflexii súčasného umenia a angažuje sa v otázkach inklúzie v kultúrnych inštitúciách.